Loading…
This event has ended. View the official site or create your own event → Check it out
This event has ended. Create your own
ISEA2015: The 21st International Symposium on Electronic Art
View analytic
avatar for steven   j oscherwitz

steven j oscherwitz

Artist
Artist
west coast
History of Cognition
Technology
Embodiment
Phenomonolgy
Delouse
Whitehead
Thursday, August 13
 

7:00pm

8:00pm

 
Friday, August 14
 

9:00am

9:30am

2:00pm

6:30pm

7:00pm

8:00pm

10:00pm

 
Saturday, August 15
 

9:00am

Disruption: Installations at SFU Simon Fraser University, Goldcorp Centre for the ArtsKate Armstrong • Malcolm Levy • Ivar van Bekkum • Katherine Bennett • Steven A. Bjornson • Yuxi Cao • Leon Cmielewski • Jacek Doroszenko • On Main Gallery • Kate Geck • Dawid Górny • Ian Haig • Shannon Novak • Adrian Pijoan • Esther Polak • Matt Roberts • Owen Roberts • Michael Rodemer • Kamarulzaman Bin Mohamed Sapiee • Besler & Sons • Josephine Starrs • Austin Stewart • Jessica Thompson • Emilio Vavarella Refraction: Video Screenings Room 4955Kate Armstrong • Malcolm Levy • |*ù/V^ • Sandra Araújo • Myfanwy Ashmore • Nadav Assor • Stephen Ausherman • Lars In de Betou • Dana Dal Bo • David Sanchez Burr • Adam Castle • Rachel Clarke • Chris Coleman • Alexei Dmitriev • Maryna Dykukha • Joseph Farbrook • Jefferson Goolsby • Ben Grosser • Karin Hansson • Harris David Harris • Justin Harvey • Matthew Hebert • Alexis Grey Hildreth • Yuk-Yiu Ip • Vicky Isley • Toru Izumida • Brian Johnson • Sarah Keeling • Yiannis Kranidiotis • Mei-ling Lee • Mauri Lehtonen • Justin Lincoln • Malcolm Lomax • Neil Mendoza • Luke Pendrell • Emerson Pingarilho • Reza Safavi • Matthew Schoen • Evann Siebens • Billy Sims • John Slepian • Anne Spalter • Sissel Marie Tonn • Jakob Torel • Élène Tremblay • Marchien Veen • Gordon Winiemko • Elizabeth Vander Zaag • Erik Zepka Resonance: Immersive Sound Works Room 3420Kate Armstrong • Malcolm Levy • Daria Baiocchi • Joe Beedles • Pedro F. Bericat • Michael Century • Antonio D’Amato • Frank Ekeberg • Gilles Fresnais • Abel Korinsky • Gintas Kraptavičius • Donna Legault • Doug Van Nort • Motoki Ohkubo • Giandomenico Paglia • Kristen Roos • Hali Santamas • Julian Scordato • Paul Thomas • Luis Valdivia W00 International Workshop on Movement and Computing (MOCO15) – Intersecting Art, Meaning, Cognition, Technology: Day 2 Cinema, Room 3200Sarah Fdili Alaoui • Frederic Bevilacqua • Jules Françoise • Philippe Pasquier • Thecla Schiphorst

9:30am

1:00pm

7:00pm

 
Sunday, August 16
 

9:00am

Disruption: Installations at SFU Simon Fraser University, Goldcorp Centre for the ArtsKate Armstrong • Malcolm Levy • Ivar van Bekkum • Katherine Bennett • Steven A. Bjornson • Yuxi Cao • Leon Cmielewski • Jacek Doroszenko • On Main Gallery • Kate Geck • Dawid Górny • Ian Haig • Shannon Novak • Adrian Pijoan • Esther Polak • Matt Roberts • Owen Roberts • Michael Rodemer • Kamarulzaman Bin Mohamed Sapiee • Besler & Sons • Josephine Starrs • Austin Stewart • Jessica Thompson • Emilio Vavarella MuseBot Chill-out Session: A Continuously Running Renerative Music Installation. SFU WoodwardsOliver Bown • Arne Eigenfeldt Refraction: Video Screenings Room 4955Kate Armstrong • Malcolm Levy • |*ù/V^ • Sandra Araújo • Myfanwy Ashmore • Nadav Assor • Stephen Ausherman • Lars In de Betou • Dana Dal Bo • David Sanchez Burr • Adam Castle • Rachel Clarke • Chris Coleman • Alexei Dmitriev • Maryna Dykukha • Joseph Farbrook • Jefferson Goolsby • Ben Grosser • Karin Hansson • Harris David Harris • Justin Harvey • Matthew Hebert • Alexis Grey Hildreth • Yuk-Yiu Ip • Vicky Isley • Toru Izumida • Brian Johnson • Sarah Keeling • Yiannis Kranidiotis • Mei-ling Lee • Mauri Lehtonen • Justin Lincoln • Malcolm Lomax • Neil Mendoza • Luke Pendrell • Emerson Pingarilho • Reza Safavi • Matthew Schoen • Evann Siebens • Billy Sims • John Slepian • Anne Spalter • Sissel Marie Tonn • Jakob Torel • Élène Tremblay • Marchien Veen • Gordon Winiemko • Elizabeth Vander Zaag • Erik Zepka Resonance: Immersive Sound Works Room 3420Kate Armstrong • Malcolm Levy • Daria Baiocchi • Joe Beedles • Pedro F. Bericat • Michael Century • Antonio D’Amato • Frank Ekeberg • Gilles Fresnais • Abel Korinsky • Gintas Kraptavičius • Donna Legault • Doug Van Nort • Motoki Ohkubo • Giandomenico Paglia • Kristen Roos • Hali Santamas • Julian Scordato • Paul Thomas • Luis Valdivia

9:30am

11:30am

12:00pm

12:30pm

1:00pm

1:30pm

2:00pm

4:00pm

6:00pm

8:00pm

10:00pm

 
Monday, August 17
 

7:00am

9:00am

Disruption: Installations at SFU Simon Fraser University, Goldcorp Centre for the ArtsKate Armstrong • Malcolm Levy • Ivar van Bekkum • Katherine Bennett • Steven A. Bjornson • Yuxi Cao • Leon Cmielewski • Jacek Doroszenko • On Main Gallery • Kate Geck • Dawid Górny • Ian Haig • Shannon Novak • Adrian Pijoan • Esther Polak • Matt Roberts • Owen Roberts • Michael Rodemer • Kamarulzaman Bin Mohamed Sapiee • Besler & Sons • Josephine Starrs • Austin Stewart • Jessica Thompson • Emilio Vavarella MuseBot Chill-out Session: A Continuously Running Generative Music Installation SFU WoodwardsOliver Bown • Arne Eigenfeldt Refraction: Video Screenings Room 4955Kate Armstrong • Malcolm Levy • |*ù/V^ • Sandra Araújo • Myfanwy Ashmore • Nadav Assor • Stephen Ausherman • Lars In de Betou • Dana Dal Bo • David Sanchez Burr • Adam Castle • Rachel Clarke • Chris Coleman • Alexei Dmitriev • Maryna Dykukha • Joseph Farbrook • Jefferson Goolsby • Ben Grosser • Karin Hansson • Harris David Harris • Justin Harvey • Matthew Hebert • Alexis Grey Hildreth • Yuk-Yiu Ip • Vicky Isley • Toru Izumida • Brian Johnson • Sarah Keeling • Yiannis Kranidiotis • Mei-ling Lee • Mauri Lehtonen • Justin Lincoln • Malcolm Lomax • Neil Mendoza • Luke Pendrell • Emerson Pingarilho • Reza Safavi • Matthew Schoen • Evann Siebens • Billy Sims • John Slepian • Anne Spalter • Sissel Marie Tonn • Jakob Torel • Élène Tremblay • Marchien Veen • Gordon Winiemko • Elizabeth Vander Zaag • Erik Zepka Resonance: Immersive Sound Works Room 3420Kate Armstrong • Malcolm Levy • Daria Baiocchi • Joe Beedles • Pedro F. Bericat • Michael Century • Antonio D’Amato • Frank Ekeberg • Gilles Fresnais • Abel Korinsky • Gintas Kraptavičius • Donna Legault • Doug Van Nort • Motoki Ohkubo • Giandomenico Paglia • Kristen Roos • Hali Santamas • Julian Scordato • Paul Thomas • Luis Valdivia

9:30am

New Text: Literary and Artistic Explorations into What It Means to Read, Write, and Create Room 2205Dene Grigar • Abraham Avnisan • Amaranth Borsuk • Brad Bouse • Andrew Buttrell • John Cayley • Simon Groth • Johannes Heldén • Daniel C. Howe • Jesper Juul • Silvio Lorusso • Michael Mandiberg • Nick Montfort • Jason Nelson • Chris Rodley • Tiffany Sanchez • Sebastian Schmieg • Jinsil Hwaryoung Seo • Christopher Vandegrift • Andy Weir • Jody Zellen [AT3] Artist Talk: Session 3 Room 4390Ryan Stec • Adam Brown • Peter d'Agostino • Mari Ohno • Byron Rich • Sarah Sweeney • Andy Weir [DP3] Demos and Posters: Disruption: Social Spaces: Design Architectures + Cities Room 4210Tracey • Greg Beller • Kiran Bhumber • Rebekah Blesing • Martin Bricelj • Girish Chandran • Jhanu Chanthar • alex cruse • Nathan Fabian • Slavko Glamocanin • Michael Hornblow • Nancy Lee • Julia Litman-Cleper • Colleen Ludwig • Nipesh Palat Narayanan • Maria Papadomanolaki • Brook Pearson [Panel 12] New Collecting – Curating After New Media Art World Art, Room 2515Sarah Cook • annet dekker • Beryl Graham • Dene Grigar • Caitlin Jones [Panel 9] Objects and Agency: Art, Digital Media, Anthropology Room 4310Maria Lantin • Catherine Richards • Mimi Gellman [Session 19] Immersion Studio D, Room 2270Lorna Boschman • Dimitris Charitos • Greg Corness • Deborah Egloff • Ivan Franco • Marcello Giordano • Ian Hattwick • Katerina Kontini • Valerie Lamontagne • Mike Phillips • Christopher Salter • Jinsil Hwaryoung Seo • Iouliani Theona • Marcelo Wanderley

11:30am

12:00pm

2:00pm

4:00pm

5:00pm

6:00pm

7:00pm

8:00pm

10:00pm

 
Tuesday, August 18
 

9:00am

Disruption: Installations at SFU Simon Fraser University, Goldcorp Centre for the ArtsKate Armstrong • Malcolm Levy • Ivar van Bekkum • Katherine Bennett • Steven A. Bjornson • Yuxi Cao • Leon Cmielewski • Jacek Doroszenko • On Main Gallery • Kate Geck • Dawid Górny • Ian Haig • Shannon Novak • Adrian Pijoan • Esther Polak • Matt Roberts • Owen Roberts • Michael Rodemer • Kamarulzaman Bin Mohamed Sapiee • Besler & Sons • Josephine Starrs • Austin Stewart • Jessica Thompson • Emilio Vavarella Refraction: Video Screenings Room 4955Kate Armstrong • Malcolm Levy • |*ù/V^ • Sandra Araújo • Myfanwy Ashmore • Nadav Assor • Stephen Ausherman • Lars In de Betou • Dana Dal Bo • David Sanchez Burr • Adam Castle • Rachel Clarke • Chris Coleman • Alexei Dmitriev • Maryna Dykukha • Joseph Farbrook • Jefferson Goolsby • Ben Grosser • Karin Hansson • Harris David Harris • Justin Harvey • Matthew Hebert • Alexis Grey Hildreth • Yuk-Yiu Ip • Vicky Isley • Toru Izumida • Brian Johnson • Sarah Keeling • Yiannis Kranidiotis • Mei-ling Lee • Mauri Lehtonen • Justin Lincoln • Malcolm Lomax • Neil Mendoza • Luke Pendrell • Emerson Pingarilho • Reza Safavi • Matthew Schoen • Evann Siebens • Billy Sims • John Slepian • Anne Spalter • Sissel Marie Tonn • Jakob Torel • Élène Tremblay • Marchien Veen • Gordon Winiemko • Elizabeth Vander Zaag • Erik Zepka Resonance: Immersive Sound Works Room 3420Kate Armstrong • Malcolm Levy • Daria Baiocchi • Joe Beedles • Pedro F. Bericat • Michael Century • Antonio D’Amato • Frank Ekeberg • Gilles Fresnais • Abel Korinsky • Gintas Kraptavičius • Donna Legault • Doug Van Nort • Motoki Ohkubo • Giandomenico Paglia • Kristen Roos • Hali Santamas • Julian Scordato • Paul Thomas • Luis Valdivia [DP6] Demos and Posters: Disruption: Generative Art Room 4210Omnia Amin • Daniel Bisig • Stefhan Caddick • Jong-Soo Choi • Ed Dambik • Margaret Dolinsky • Gary Craig Hobbs • Andrew Hugill • Agoston Nagy • Cecile Le Prado • Eva Sjuve • Jacek Smolicki • Yun Song • Tatsuo Unemi • Jennifer Weiler • Yulius Yulius

9:30am

10:30am

11:30am

12:00pm

1:00pm

2:00pm

3:30pm

4:00pm

7:00pm

 
Wednesday, August 19
 

9:30am

11:30am

4:00pm